Plaga komarów i kleszczy w Polsce. Takich kolorów nie zakładaj, bo je kusisz!
Plaga komarów i kleszczy – te kolory je odstraszą
Chociaż kleszcze są ślepe, to naukowcy doszli do wniosku, że częściej wybierają jeden kolor niż inne. Okazuje się więc, że ubierając się w nieodpowiedni sposób, sami zapraszamy do siebie owady. Jakie to kolory?
Okazuje się, że kleszcze wydają się preferować jasne kolory, takie jak: biały, kremowy, jasnożółty. Paradoksalnie na tych kolorach najłatwiej kleszcze zobaczymy.
Co poza tym przyciąga kleszcze? Mają być one wrażliwe na zapachy, a szczególnie upodobały sobie zapach ludzkiego potu. Z tego powodu warto stosować naturalne środki odstraszające, takie jak napary z ziół (np. szałwii, rozmarynu, melisy lekarskiej, suszonej lawendy, mięty pieprzowej, geranium, tymianku). To może zmniejszyć ryzyko ukąszenia.
Co z komarami? Te również unikają jasnych ubrań i warto wiedzieć, które rośliny szczególnie im przeszkadzają. Wśród nich można wymienić pelargonię, heliotrop, lawendę, miętę pieprzową czy czosnek.
Co więcej, by chronić się przed komarami, warto kupić naturalny olejek eteryczny. Pomogą te z roślin eukaliptusa cytrynowego, citronelli, miotły indyjskiej, bodziszka czy trawy cytrynowej).
Można także spróbować wbić kilka goździków w połówkę cytryny lub zjeść czosnek – podobno zapach wydzielany przez skórę cytryny odstrasza komary. Oczywiste dla każdego powinno być także, by do lasu czy na łąkę wybierać ubrania zakrywające ciało, używać specjalnych sprejów na kleszcze czy komary, ale przede wszystkim pamiętać o jednym.
Po każdym spacerze niezależnie od tego, jakich sposobów użyliśmy, by się chronić, powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało w poszukiwaniu kleszczy. Kleszcze są nosicielami wielu groźnych chorób. Po ugryzieniu przez kleszcza może wystąpić:
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- rzadziej gorączka Q,
- tularemia,
- bartoneloza,
- babeszjoza,
- erlichioza (anaplazmoza).