Miałeś spadek obrotów? Można dostać nawet 540 tysięcy złotych od PARP
Wnioski o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności będą mogli składać przedsiębiorcy aktywni w takich sektorach jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Środki na ten cel mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), a budżet wynosi 1,26 mld zł.
Można dostać z PARP nawet 540 tysięcy. Jakie warunki trzeba spełnić?
Program jest adresowany do mikro i małych przedsiębiorstw. Mogą one liczyć na wsparcie od 50 tysięcy do 540 tysięcy złotych. Minimalny wkład własny wynosi 10 proc., a czas trwania przedsięwzięcia – jeden rok.
O pomoc będą mogły ubiegać się przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w ramach wskazanej w regulaminie konkursu Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), a które w latach 2020–2021 odnotowały spadek obrotów o co najmniej 30 proc., liczonych rok do roku. Dofinansowanie ma objąć inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną, w tym np. roboty budowalne, zakup maszyn i urządzeń, działania związane z zieloną transformacją czy wykorzystaniem technologii cyfrowych. Ponadto w ramach wsparcia możliwe będzie podnoszenie kwalifikacji pracowników: szkolenia związane z nabyciem nowych umiejętności lub przekwalifikowaniem pracowników, w szczególności w związku z rozszerzaniem lub zmianą profilu działalności przedsiębiorstwa. Dofinansowane będą również usługi rozwojowe na rzecz wspieranych MŚP, np. opracowanie studium wykonalności, modelu biznesowego, opracowanie procedur technicznych.
Dotacje od PARP dla MŚP. Jaka maksymalna kwota dofinansowania?
Maksymalny poziom dofinansowania ma wynieść 90 proc., a maksymalna kwota wsparcia to 540 tysięcy złotych. Dofinansowanie udzielane ma być w ramach pomocy do minimis (pomocy państwa, udzielanej przedsiębiorcom, która nie musi być zgłaszana do Komisji Europejskiej), a rozliczanie wyłącznie w formie refundacji. Wnioskujący nie będzie mógł ubiegać się o wypłatę zaliczki. Na dzień złożenia wniosku wnioskodawca powinien prowadzić działalność gospodarczą w województwie, w którym zgłasza lokalizację przedsięwzięcia MŚP. Musi to zostać potwierdzone wpisem do odpowiedniego rejestru. Więcej można się dowiedzieć tutaj.
"Program, którego nabór ogłaszamy, to wsparcie dla przedsiębiorstw z branży hotelarsko-gastronomiczno-cateringowej, która podczas pandemii Covid-19 została dotknięta różnego rodzaju zakazami i ograniczeniami, przez co niestety wiele firm poniosło wymierne straty finansowe, wiele firm też tego okresu nie przetrwało. Dzięki uruchomieniu środków z KPO możemy teraz tę branżę wesprzeć" – przekazał Jacek Protas, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Polski.
Według Jacka Protasa na program przeznaczono 1,2 mld zł. Główne zadanie to wsparcie modernizacji mikro i małych firm. Chodzi o doposażenie ich w nowy sprzęt, a także ewentualną dywersyfikację działalności. "Wszystko po to, aby po tym wsparciu przedsiębiorstwa były po prostu mocniejsze i mogły funkcjonować na rynku turystycznym" – przekazał wiceminister Protas.