Nowy obowiązek od 1 kwietnia. Za brak grozi kara 5 tysięcy złotych
Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe od 1 kwietnia 2023 roku przy wynajmie mieszkania. Od 1 kwietnia 2024 roku przepisy dotyczące tego dokumentu zostały rozszerzone.
Kiedy świadectwo energetyczne jest niezbędne?
Obecnie świadectwo energetyczne jest także niezbędne przy sprzedaży zarówno domu, jak i mieszkania. Wspomnijmy, że domy zbudowane i oddane do użytku po 2009 roku mają świadectwa energetyczne dołączane do zawiadomienia o ukończeniu budowy. Ci, którzy nie posiadają takiego dokumentu, muszą zadbać o jego uzyskanie.
Na jaki wydatek trzeba przygotować się, chcąc uzyskać świadectwo energetyczne? Cena może wynieść nawet 1500 zł. Jak podaje serwis o2, za świadectwo energetyczne w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu trzeba zapłacić nieco ponad 1000 zł. W mniejszych miastach świadectwa energetyczne są nieco tańsze. Świadectwo energetyczne jest ważne przez około 10 lat. Kara za jego brak może wynieść nawet nawet 5 tysięcy złotych.
Czytaj także: Punktujemy przepisy o świadectwach energetycznych. 5 kwestii, w których "ustawa milczy"
Świadectwo energetyczne – co to?
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, "świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego".
Zgodnie z informacją na stronie resortu rozwoju i technologii, celem wprowadzenia obowiązku posiadania świadectwa energetycznego jest "promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budynkach". Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik budynku może określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany ze zużyciem energii. "Zasady sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej budynków zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków" – czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.