Będzie płacz w sklepach monopolowych. Ceny butelek wzrosną dwukrotnie, a to nie koniec zmian
W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który będzie teraz dalej analizowany i dopracowywany wewnątrz resortów.
Kaucja za szklane butelki wzrośnie do złotówki. Za plastikowe i puszki wyniesie 50 groszy
Jednym z planowych założeń jest wzrost kaucji za szklane butelki wielokrotnego użytku do półtora litra. Obecnie cena wynosi 50 groszy, a od przyszłego roku ma wzrosnąć do złotówki. Wpłynie to z pewnością na ogólną cenę produktów. Portal Forsal.pl podaje, że "o podniesienie kaucji dla szklanych butelek apelowała również branża piwna".
Kaucja będzie dodawana także innych opakowań - ma wynieść 50 groszy. "Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. Chodzi np. o butelki na wodę, sok, nektar czy mleko" – czytamy na stronie ministerstwa. Ponadto kaucja będzie też naliczana za puszki do jednego litra.
Czytaj także: https://topnewsy.pl/2474,nie-zobaczymy-juz-tego-wiecej-w-sklepach-rzad-wprowadza-rewolucyjna-zmianeNowy system kaucyjny ma wejść w 2025 r. Duże sklepy przyjmą opakowania bez paragonu
To, co czy kaucja będzie wynosić złotówkę lub więcej, nie ma aż tak większego znaczenia... o ile będziemy mogli odzyskać tę kwotę. Obecnie większość sklepów nie przyjmuje butelek, jeśli nie pokażemy paragonu, którym udowodnimy, że kupiliśmy piwo właśnie u nich. Jeśli klient nie mam kwitka, traci kaucję, a butelka ląduje w koszu.
W przyszłym roku to się może jednak zmienić. Duże sklepy (o powierzchni powyużej 200 m2) będą miały obowiązek przyjmować opakowanie i zwracać pieniądze. Nie będziemy musieli pokazywać paragonu.
Te mniejsze będą mogły to dalej robić dobrowolnie, ale i tak będą pobierać kaucję. Przy oraz w środku sklepów mają też stanąć specjalne recyklomaty, które ułatwią nam zwrot butelek czy puszek. Będą też specjalne oznaczenia, które mają być wyraźne i czytelne.
"Polski system kaucyjny stanowi odpowiedź na tzw. "dyrektywę plastikową". Mowa o Single Use Plastic (SUP), dyrektywie Unii Europejskiej wprowadzonej z myślą o zmniejszeniu wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Nowe prawo ma zwiększyć skuteczność zbiórki odpadów i ich przetwarzania (recyklingu), czyli, krótko mówiąc, podnieść odsetek odzyskiwanych surowców wtórnych" – informuje InnPoland.
Systemy kaucyjne wprowadzone w innych krajach przyniosły pozytywne rezultaty: 93 proc. konsumentów zwraca co najmniej 90 proc. całkowitej liczby objętych kaucją pojemników po napojach.