Polska sieć znalazła banalny sposób na zakaz handlu w niedzielę. "Czynne 7 dni w tygodniu"

Rafał Badowski
26 lutego 2024, 16:45 • 1 minuta czytania
Kolejna sieć znalazła sposób, jak sprzedawać mimo niedzieli "niehandlowej". Polska sieć spożywcza wymyśliła naprawdę niebanalne rozwiązanie. Stworzyła klub sportowy i uruchomiła wypożyczalnię sprzętu. A inspekcja pracy już podobno patrzy na ręce.
Sieć handlowa znalazła sposób, jak obejść zakaz handlu w niedzielę. Fot. Wikipedia / Gazeta sieci Topaz
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Maszyny do ćwiczeń wstawiono już do sklepów sieci Topaz, specjalizującej się w artykułach spożywczych i przemysłowych. W teorii uprawnia to sieć do korzystania z jednego z ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedzielę zapisanych w ustawie – podaje serwis Wiadomości Handlowe.


Można jednak spodziewać się, że Państwowa Inspekcja Pracy, która walczy z podobnymi praktykami, nie przymknie oka na takie sposoby. Przypomnijmy, że inna firma – API Market uruchomiła w sklepach czytelnie i sprawdza, czy opłaca jej się otwieranie części punktów sprzedaży w niedzielę z zakazem handlu. Jak podaje serwis, w niedziele handluje także Topaz. Tak jak API Market, już jesienią 2022 roku firma zorganizowała w sklepach wypożyczalnię książek i stworzyła klub czytelnika.

Czytaj także: https://topnewsy.pl/2498,koniec-zakazu-handlu-w-niedziele-jest-decyzja-koalicji-obywatelskiej

W teorii miało to pozwolić na "korzystanie z przewidzianego w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele wyjątku dla handlu "w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku". 

W myśl tych przepisów czytelnie "podlegałyby" pod działalność w zakresie kultury. Sieć wówczas uruchomiła sklepy z czytelniami i prowadziła w nich sprzedaż przez wszystkie dni tygodnia przez wiele miesięcy. Topaz jednak wycofał się z takich praktyk.

Teraz powraca do handlu w niedzielę, tym razem korzystając z innej metody, choć jak zwracają uwagę WH, to potencjalnie ryzykowny wyjątek od zakazu.

Jak dowiedział się serwis, Topaz wstawili do części ze swoich 120 sklepów sprzęt kojarzący się z siłowniami albo sklepami sportowymi. Jak relacjonuje serwis, jest tam między innymi ławeczka do ćwiczeń, trampolina i bieżnia.

"Prosimy o niekorzystanie ze sprzętu sportowego na stoisku. Sprzęt sportowy podlega wyłącznie możliwości wypożyczenia" – brzmi informacja podana obok sprzętu.

Umożliwienie "wypożyczenia" sprzętu sportowego w teorii miałoby umożliwić korzystanie z tego samego wyjątku w ustawie. Tym razem jednak chodziłoby o działalność nie w zakresie kultury, a w zakresie sportu.

Klienci sklepów Topaz w niedziele handlowe są po prostu witani komunikatem "Wypożyczalnia i sklep czynne 7 dni w tygodniu" oraz logo klubu sportowego Topaz.

Nowa wersja aplikacji mobilnej Topazu została wyposażona też w krokomierz. Sieć zachęca klientów do mierzenia kroków, a aktywnym w tym zakresie rozdaje... kupony na zakupy. "Prezentowana mechanika wspiera aktywną kampanię sieci Topaz, zachęcającą naszych klientów do wszelkiej formy aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych, do zdrowego trybu życia" – zaznacza firma.

Jak działa sieć handlowa Topaz?

Topaz to polska sieć handlowa, działająca w Polsce wschodniej. Obejmuje wschodnią część województwa mazowieckiego, południową część Podlaskiego oraz północną część województwa lubelskiego.

Topaz ma siedzibę w Sokołowie Podlaskim. Istnieje od 1993 roku. Założeniem jest zaopatrywanie okolicznych mieszkańców w artykuły spożywczo-przemysłowe.

W maju 2009 Topaz wprowadził model franczyzy – chodzi o sklepy Topaz Express. Natomiast 30 stycznia 2021 roku w Starym Opolu otwarto pierwszy Topaz typu cash and carry.

Obecnie sieć liczy 55 sklepów, 65 franczyzowych Topaz Express, ma też ciastkarnię firmową i dwie stacje paliw.