Ten banalny trik z PESEL-em pozwoli przechytrzyć oszustów. Już nie wezmą kredytu na nasze dane

Bartosz Godziński
24 stycznia 2024, 16:29 • 1 minuta czytania
Już można zastrzec swój PESEL. Po co? A po to, by ktoś się pod nas nie podszył. Jak to zrobić? Cały proces jest banalnie prosty i można go dokonać bez ruszania się sprzed komputera.
Jak zastrzec PESEL? Jest to proste i szybkie Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

17 listopada zeszłego roku weszła możliwość zastrzeżenia swojego unikatowego numeru PESEL (Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności). To zabezpieczenie, mające nas chronić przed oszustwami i wyłudzeniami kredytów na nasze dane. Nie będziemy w stu procentach bezpiecznych, ale odsiejemy część potencjalnych złodziei.


Jak zastrzec numer PESEL? Zrobimy na stronie mObwyatel i w urzędzie

I to w sumie tyle. Można to zrobić za darmo, o każdej porze dnia i nocy, a numer będzie zastrzeżony od razu. Można to też zrobić to w sposób tradycyjny - idąc do urzędu z dowodem osobistym lub paszportem, ale nie odpowiadam w takim wypadku za ewentualne kolejki.

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL? Przyda się, jeśli będziemy chcieli wziąć kredyt

Zastrzegając PESEL w tej chwili zabezpieczamy się na przyszłość - obecnie banki nie mają obowiązku sprawdzać, czy numer jest zastrzeżony. Dopiero za parę miesięcy będą musiały to robić. Wtedy w teorii nie powinno być możliwości wzięcia pożyczki czy leasingu na nasze dane, a nawet jeśli tak się stanie, to nie powinniśmy ich spłacać.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r. mObywatel

Numer PESEL zastrzegło już mnóstwo osób, ale... działa to też w drugą stronę. Również i my nie będziemy mogli zaciągnąć kredytu. Na szczęście nie jest to procedura nieodwracalna. Cofnąć zastrzeżenie można w każdej chwili także na stronie mObywatela lub w urzędzie.

Na koniec jeszcze bardzo informacja mówiąca o tym, że "zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej".