Gleba – uczyliśmy się o niej w szkole, wielu z nas ją zaliczyło na oblodzonym chodniku i bardzo niewielu z nas się na niej zna. Jednak wielkie emocje w sieci wywołują wyniki konkursu organizowanego przez Polskie Towarzystwo Gleboznawcze, które od kilku lat wybiera "Glebę Roku". Właśnie poznaliśmy nową zwyciężczynię, a w komentarzach aż się zakotłowało.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nie będę was trzymał dłużej w niepewności: glebą 2024 roku została gleba organiczna. Kapituła PTG wyjaśnia, że "Gleby organiczne zbudowane są z materiałów zawierających ≥12% węgla organicznego, do których zaliczamy torfy, gytie organiczne, muły oraz ściółki leśne i łąkowe".
Gleba organiczna to Gleba Roku 2024. Komentarze internautów to złoto
"Specyficzne właściwości tych gleb, przede wszystkim wysoka zawartość węgla organicznego, niska gęstość objętościowa oraz duża porowatość, decydują o ich odrębności od gleb mineralnych. W systematyce gleb Polski wyróżniamy 4 główne typy gleb organicznych, tj. gleby torfowe, gleby murszowe, gleby limnowe oraz gleby ściółkowe" – czytamy w poście z wynikami konkursu.
To ekstremalnie specjalistyczny i niszowy konkurs, a jego wyniki niewiele nam mówią – w przeciwieństwie do np. rankingów Pornhuba czy TasteAtlas. Jednak właśnie ta nasza totalna ignorancja i sam fakt, że co roku ktoś wybiera najlepszą glebę, sprawiają, że inicjatywa cieszy się popularnością w sieci.
Post z wynikami zebrał już ponad 500 reakcji i mnóstwo komentarzy z gratulacjami dla laureatki. Pomogło też wrzucenia newsa na Instagramowy i popularny profil Make Life Harder, co zostało skomentowane przez PTG słowami: "są jednak rzeczy ważne w tym kraju". Niektórzy internauci wcielają się w ekspertów czy wręcz fanatyków kłócących się o wyższość jednej gleby nad drugą.
O co chodzi w konkursie na Glebę Roku i kiedy stał się viralem?
Polskie Towarzystwo Gleboznawcze organizuje konkurs od 2018 roku – jest to więc już swego rodzaju tradycja, która ostatnio wyszła poza swoją naukową bańkę. Sprawdźmy, które gleby wygrały w poprzednich latach (pewnie wiele osób np. ja nie zdawało sobie sprawy, że jest tyle rodzajów):
Rędzina - 2018
Czarnoziem - 2019
Gleba technogeniczna - 2020
Gleba rdzawa - 2021
Mada - 2022
Gleba płowa - 2023
"Ideą tego konkursu jest zwiększenie społecznej świadomości w postrzeganiu gleby, jako głównego komponentu środowiska naturalnego, które tworzy miejsce do życia zarówno dla ludzi, zwierząt i roślin. Ponadto w glebie zachodzą różne procesy do których można zaliczyć m.in. obieg pierwiastków, czy cyrkulację wody w przyrodzie. Gleba stanowi swoisty magazyn wielu surowców i co najważniejsze umożliwia produkcję żywności" – czytamy na stronie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie.
Patrząc na reakcje na wyniki poprzednich konkursów na Facebooku – "Gleba Roku" w szerszej świadomości zaistniała dopiero w zeszłym roku. Post stał się viralem udostępnionym ponad 400 razy. Tegoroczny ma szanse powtórzyć ten sukces, a sam konkurs może w przyszłości doczeka się też pełnoprawnej gali z ogłoszeniem wyników – z pewnością chętnych, którzy przyszliby na nią w strojach wieczorowych, by nie brakowało.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.