Szczególnie osoby, które aktualnie są na diecie lub odwrotnie – obawiają się tycia z powodu złych nawyków żywieniowych – korzystają regularnie z wagi. Problem w tym, że ta może w ciągu jednego dnia pokazywać różne wartości – która z nich jest więc prawidłowa? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, kiedy się zważyć. Mało kto wie, że najgorszym momentem dla kobiet jest czas przed samym okresem. Wtedy waga zawsze cię oszuka. Dlaczego?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Najgorszy moment, żeby się zważyć. Waga pokaże ci za dużo
Wiele osób pamięta zasadę, zgodnie z którą najlepiej ważyć się rano – wiążą z tym głównie fakt, że jesteśmy wtedy na czczo, więc logiczne, że ważymy mniej niż po obfitym posiłku. Ale to nie jedyny warunek.
Mało kto wie, że kobiety nie powinny się ważyć przed samą miesiączką lub w jej trakcie. U kobiet przed okresem oraz w trakcie cyklu dochodzi często do zatrzymania wody w organizmie, co powoduje wahania masy ciała (czasami nawet o kilka kilogramów). Najlepiej ważyć się po menstruacji, kiedy organizm wraca do stanu równowagi.
Kolejnym warunkiem, o którym mało kto pamięta jest ten, że ważenie się od razu po treningu nie daje nam współmiernych wyników. Po wysiłku fizycznym, zwłaszcza gdy towarzyszy mu obfite pocenie, waga może być niższa ze względu na utratę wody. To odwodnienie jest jednak tymczasowe, więc nie daje wiarygodnych wyników. Po treningu warto poczekać, aż organizm się nawodni.
Wiele osób zaskoczy również fakt, że nie powinniśmy się ważyć po spożyciu posiłków o wysokiej zawartości soli. Dlaczego? Sól sprzyja zatrzymywaniu wody, co wpływa na wzrost masy ciała. Dlatego po obfitym lub słonym posiłku warto poczekać do następnego poranka, aby zobaczyć bardziej wiarygodny wynik.
Jest oczywiście jeszcze kilka innych zasad dotyczących ważenia się, które są jednak bardziej znane. Oto kilka z nich. Nie ważymy się po:
Po jedzeniu lub piciu – waga po posiłku może być wyższa z powodu zawartości pokarmu i płynów w żołądku, co może wprowadzać błąd w ocenie rzeczywistej wagi ciała. Najlepiej jest ważyć się na pusty żołądek, czyli przed śniadaniem.
O różnych porach dnia – masa ciała naturalnie zmienia się w ciągu dnia, dlatego najlepszą porą na ważenie się jest poranek po wizycie w toalecie. Ważenie o stałej porze dnia pozwala na uzyskanie bardziej rzetelnych i porównywalnych wyników.
W ubraniach – szczególnie w butach, biżuterii, ciężkich materiałach. Powinniśmy ważyć się nago.
A kiedy najlepiej się zważyć?
Rano, zaraz po przebudzeniu – To moment, kiedy organizm jest w stanie równowagi po nocnym odpoczynku. Przed jedzeniem i piciem masa ciała jest najniższa, co pozwala na uzyskanie bardziej stabilnych wyników.
Po skorzystaniu z toalety – Opróżnienie pęcherza i jelit przed ważeniem daje precyzyjniejszy pomiar, ponieważ zmniejsza wagę zależną od wody i treści pokarmowej.
Bez ubrania lub w lekkiej bieliźnie – Ubrania, szczególnie zimowe, mogą dodać nawet kilkaset gramów do pomiaru. Ważenie się w tej samej, lekkiej odzieży lub bez niej pozwala na większą dokładność.
Regularnie o tej samej porze i na tej samej wadze – Ważenie się codziennie o tej samej porze i na tym samym sprzęcie pomaga uzyskać najbardziej porównywalne wyniki, co jest istotne przy monitorowaniu trendów.
Ważąc się w tych okolicznościach, można uzyskać najdokładniejszy obraz rzeczywistej wagi ciała i obserwować zmiany, które wynikają z diety, ćwiczeń lub stylu życia.