Jak często myć okolice intymne? Zdziwisz się, ile osób podaje złą odpowiedź
redakcja Topnewsy
21 września 2024, 18:48·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 21 września 2024, 18:48
Przeczytałeś/łaś tytuł i zachciało ci się śmiać, bo to przecież sprawa oczywista? Niekoniecznie. Częstotliwość mycia genitaliów u kobiet może zależeć od dnia cyklu, miesiączki, a nawet planowanego badania ginekologicznego. Pewna lekarka zapytała pacjentki o to, jak często należy się myć – odpowiedzi są dowodem na to, że nie wszystko jest takie jasne, jakby się mogło wydawać. To jak jest naprawdę?
Reklama.
Reklama.
Jak często myć miejsca intymne? Możesz się zdziwić
Wiele osób zakłada, że myć miejsca intymne musimy raz dziennie – przy porannym czy wieczornym prysznicu/kąpieli i to stała zasada. I już okazuje się, że są w błędzie, bo odpowiedź będzie brzmieć raczej "to zależy".
Tłumaczy to na swoim Instagramie ginekolożka dr n. med. Karina Barszczewska. Stwierdziła ona, że najlepiej byłoby podmywać swoje miejsca intymne po każdorazowym skorzystaniu z toalety, bo przecież za każdym razem nasza skóra może mieć kontakt z moczem i/lub bakteriami kałowymi.
Gdy obserwatorki zwróciły jej uwagę, że to rozwiązanie o wiele mniej wygodne niż podcieranie się papierem, zapytała retorycznie swoje obserwatorki: "Wcieranie moczu (bo przecież nie usuniesz wszystkiego) w srom czy delikatne umycie wodą? To samo dotyczy się rąk. Wycieranie chusteczką czy umycie wodą?".
Podobnie gdy mamy miesiączkę – podmywać powinnyśmy się po każdorazowej zmianie podpaski. O pewnych zasadach mycia okolic intymnych musimy natomiast pamiętać zawsze, by chronić się przed infekcjami.
Oto kilka rad od ginekolożki z "medycyna na obcasach":
Zamiast kąpieli bierzemy prysznic,
Sromu nie myjemy gąbką ani myjką – robimy to bezpośrednio dłonią,
Nosimy luźną, dopasowaną bieliznę z jedwabiu lub bawełny,
Nie używamy płynów do zmiękczania tkanin ani enzymatycznych proszków,
Nie robimy irygacji okolic intymnych,
Unikamy wkładek i podpasek.
A czym powinnyśmy myć okolice intymne? Niektórzy ginekolodzy wskazują, że lepiej nie używać do tego płynów do higieny intymnej, a jedynie ciepłej wody. Inni radzą, by pamiętać o tym, aby nie wprowadzać żadnych płynów i kosmetyków do pochwy, a płynami obmywać jedynie wargi sromowe.