
Kiedy dziecko może samo wyjść na podwórko?
Czy dziecko jest bezpieczne na własnym podwórku? Dorosły zapewne odpowiedziałby "to zależy". Od wielu czynników, ale głównie od wieku dziecka, co wiąże się z poziomem jego samodzielności i poczuciem bezpieczeństwa.
Co ciekawe, w Polsce brak przepisów jednoznaczne określających tę kwestię, jednak to nie oznacza, że rodzic czy też opiekun prawny może pozostawić malucha bez nadzoru i opieki.
Eksperci wskazują, by w tej kwestii kierować się zapisem dotyczącym korzystania przez dzieci z dróg publicznych. "Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Art. 43 ust. 1 mówi, że dziecko do ukończenia 7. roku życia może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Zapis ten nie obowiązuje w strefie zamieszkania i na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych" – podał portal bezpiecznarodzina.pl.
Jeśli jednak rodzic nie zapewni dziecku na podwórku odpowiedniej opieki, może zostać ukarany nawet karą grzywny – od 20 do 5 tys. złotych. W jakich przypadkach?
Artykuł 106 wyjaśnia, że kto mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany. "Niezastosowanie się do tego przepisu może więc być uznane za wykroczenie". Mimo tego, że 10-letnie dziecko zgodnie z prawem może więc zostać samo w domu czy na podwórku, to każdy rodzic powinien indywidualnie podejść do tej kwestii. Należy ocenić jego dojrzałość – społeczną i emocjonalną. Nie wszystkie dzieci, które ukończyły 10. rok życia, są odpowiednio przygotowane do tego, by zostać samemu w domu.
Zobacz także