Na pewno choć raz słyszeliście, że chemia niemieckiej produkcji jest lepsza niż ta dostępna w Polsce. Kiedyś popularnością cieszyły się sklepy, w których można było znaleźć wyłącznie niemieckie produkty z tej serii. Czy jednak faktycznie były lepsze? To rozwiązał test, który właśnie przeprowadziła niemiecka fundacja.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Niemcy ocenili proszki do prania – polski najlepszy
Niemiecka fundacja Stiftung Warentest postanowiła przetestować detergenty do prania. Zwycięzcą testu okazał się proszek, który jest dostępny również w Polsce. Wygrał produkt, który niekoniecznie jest znany szerokiemu gronu konsumentów. Chodzi o detergent sprzedawany w dyskontach. To Tandil Ultra Plus, który można kupić w Aldi Nord. Środek jest dostępny także w Polsce.
Detergenty były oceniane w kilku kategoriach i polski proszek prawie w każdej z nich został oceniony na maksimum punktów. Tandil Ultra Plus zdobył "dobrą" punktację w prawie wszystkich kategoriach, zgodnie z opinią autorów badania jest "zadowalający" tylko pod względem ochrony tkanin.
Kosztuje on 4,85 euro (za 2,025 kg). W Polsce kupicie go za około 40 złotych za 2 kilogramy. Można zamówić go przez internet w sklepach z chemią importowaną. Czym wyróżnia się Tandil Ultra Plus?
Kluczowa ma być formuła "kaltkraft", która usuwa plamy w niskich temperaturach oraz formuła "anty-gray", która chroni tkaniny przed osadzaniem się kamienia, dzięki dba o ich kolor.
Co ciekawe, specjaliści wyłonili też najlepsze pralki. Na górze listy znalazły się:
Siemens WU14UTA8,
Miele WWE 360 WPS,
Siemens WM14N2G3,
AEG L6FBG51470.
Na co zwrócić uwagę, kupując pralkę? Przede wszystkim na zużycie wody, by zaoszczędzić na opłatach, ale także hałas, który urządzenie generuje – ten ze względów komfortu powinien być jak najmniejszy.
Warto wiedzieć, że Stiftung Warentest to fundacja założona przez niemiecki rząd jeszcze w 1964 roku. Zajmuje się przeprowadzaniem porównawczych testów produktów i usług. Jest całkowicie niezależnym organem i w swoich testach nie musi kierować się żadnymi grupami interesów. Z tego względu przeprowadzane przez Styftung Warentest badania są w całej Europie traktowane jako wiarygodne i godne uwagi.