Nie jest tajemnicą, że po zakończeniu edukacji w szkole, zdobyta w niej wiedza często nam umyka. Warto jednak czasem sprawdzić, czy coś z niej pozostało, rozwiązując nieskomplikowane zagadki matematyczne. Mimo wszystko ta, choć nie jest trudna, może sprawić wam kłopot.
Reklama.
Reklama.
Nie raz, ani dwa z pewnością uczestniczyliście w rozmowach, jak wiedza zdobywana w szkolnych murach jest w większości niepotrzebna i nieprzydatna w dorosłym życiu. Wiele informacji, nasz umysł sam wypiera, "robiąc przestrzeń" na kolejne, bardziej znaczące umiejętności.
Ta zagadka może sprawić ci problem. Podejmij wyzwanie i rozwiąż równanie
Między innymi dlatego bardzo często coś, co może wydawać się proste dla ucznia szkoły podstawowej, sprawia wiele trudności dorosłym. Mimo tego, że nie musimy już rozwiązywać równań z prac domowych, sprawdzianów czy egzaminów, wielokrotnie potwierdziło się to, że dorośli chętnie weryfikują swój umysł, wracając do nauki i rozwiązując zagadki matematyczne w sieci.
Wiele z nich nie raz podzieliło internautów. Wszystko za sprawą odmiennych wyników. Kiedy nie używamy kalkulatora, nasz umysł potrafi płatać nam figle. Jednak, jak się okazało, używać kalkulatora też trzeba umieć.
No ale cóż... Mimo wszystko spróbujcie nie używać kalkulatora i rozwiązać poniższą zagadkę matematyczną tylko i wyłącznie za pomocą waszych głów. Okej? No to proszę, oto równanie do rozwiązania:
62 ÷ 2(3) + 4 = ?
58 czy 10? Jaki wynik jest poprawny?
To równanie potrafi podzielić. Najczęściej pojawiające się odpowiedzi to 58 i 10. Zapytacie, kto rozwiązał to równanie prawidłowo? Dwa różne sposoby obliczania odpowiedzi dają dwa różne wyniki. Po raz kolejny kłania się kolejność wykonywania działań.
Sposób 1:
1. Najpierw działania w nawiasach.
62 ÷ 2(3) + 4 = ?
2. Następnie potęgowanie.
62 ÷ 6 + 4 = ?
3. Mnożenie i/lub dzielenie.
36 ÷ 6 + 4 =?
4. Dodawanie i/lub odejmowanie.
6 + 4 = 10
Mimo wszystko NIE JEST TO PRAWIDŁOWA ODPOWIEDŹ. Dlaczego? Przypomnijmy jeszcze raz kolejność wykonywania działań. Wygląda ona następująco: nawiasy, potęgowanie, mnożenie i/lub dzielenie (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej), dodawanie i/lub odejmowanie (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej).
Zatem Sposób 2 i jedyny prawidłowy na rozwiązanie tej zagadki wygląda następująco:
62 ÷ 2(3) + 4 = ?
1. Działań w nawiasach nie mamy więc pomijamy ten punkt.
2. Potęgowanie.
62÷ 2(3) + 4 = ?
3. Mnożenie i/lub dzielenie (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej)
36 ÷ 2(3) + 4 = ?
18 (3) + 4 = ? / 18 x 3 +4 = ?
4. Dodawanie i/lub odejmowanie (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej)
54 + 4 = 58
Poprawna odpowiedź to 58. Udało wam się poprawnie rozwiązać łamigłówkę? Dajcie znać w komentarzach.