Za brak tego dokumentu grozi 5 tysięcy. Kontrole w domach w całej Polsce
redakcja Topnewsy
30 kwietnia 2024, 13:03·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 30 kwietnia 2024, 13:03
Mieszkańców domów jednorodzinnych w Polsce obowiązują zmiany w prawie dotyczące świadectwa energetycznego systemów grzewczych. Ustawa wprowadziła wymóg posiadania dokumentu dla niektórych właścicieli nieruchomości oraz regularne kontrole systemów ogrzewania, które są realizowane w różnych odstępach czasu – raz na 2, 3, 4 i 5 lat. W tekście znajdziecie dokładniejsze omówienie parametrów dla poszczególnych kontroli.
Reklama.
Reklama.
Świadectwo energetyczne to dokument wskazujący roczne zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości. Jest obowiązkowy dla wszystkich nieruchomości mieszkalnych, które są wystawione na sprzedaż lub wynajem.
Wymóg ten dotyczy również każdego budynku, który został wzniesiony po 2009 roku. W przypadku większych remontów, które mogą wpłynąć na profil energetyczny budynku, konieczne może być wyrobienie nowego świadectwa energetycznego.
Świadectwo energetyczne. Jaka cena?
Koszt wyrobienia świadectwa energetycznego wynosi kilkaset złotych, w zależności od wielkości lokalu i jego lokalizacji. Cena zwykle wynosi około 500 - 800 zł – czytamy na biznesinteria.pl.
.
Czytaj także:
Operat energetyczny, który jest niezbędny do wyrobienia dokumentu, mogą przeprowadzić osoby, które posiadają kwalifikacje budowlane lub firmy, które specjalizują się w audytach. Za brak świadectwa energetycznego grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.
Właściciele nieruchomości, które są wykorzystywane wyłącznie do prywatnego użytku, są zobowiązani do posiadania świadectwa energetycznego. Ale w momencie, gdy zdecydują się na sprzedaż czy wynajem swojej nieruchomości, muszą wyrobić wymagany dokument.
Nowe przepisy wprowadzają też cykliczne kontrole systemów ogrzewania, które są realizowane w różnych odstępach czasu, w zależności od źródła ciepła, mocy kotła i rodzaju paliwa.
Kontrole mogą odbywać się raz na dwa lata dla kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o mocy większej niż 100 kW, raz na trzy lata dla źródeł ciepła o mocy większej niż 70 kW, raz na cztery lata dla kotłów ogrzewanych gazem o mocy większej niż 100 kW oraz raz na 5 lat dla kotłów o mocy od 20 kW do 100 kW.