W najnowszym wydaniu Dziennika Ustaw opublikowano trzy nowe rozporządzenia, które zostały wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którym władało Prawo i Sprawiedliwość. Jedno z tych rozporządzeń szczegółowo określa nowe stawki opłat dotyczących plastikowych kubków oraz pojemników na żywność.
Reklama.
Reklama.
Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zarządzanego do tej pory przez partię Prawa i Sprawiedliwości, do jednorazowych plastikowych kubków zostanie doliczana dopłata w wysokości 20 groszy, natomiast w przypadku opakowań na żywność, takich jak te używane w fast foodach, stawka wyniesie 25 groszy.
Te zmiany, które zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw, mają na celu ograniczenie zużycia jednorazowego plastiku. Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku, co oznacza, że od tego momentu konsumenci będą zobowiązani do wniesienia dodatkowej opłaty za korzystanie z wymienionych produktów. Jednocześnie to promowanie ekologii i bardziej zrównoważonych wyborów w zakresie opakowań jednorazowych.
Rząd opublikował wysokość nowych opłat. Dopłacimy za plastikowe pojemniki
Rozporządzenia resortu klimatu, które mają wpływ na stosowanie jednorazowego plastiku, stanowią rezultat ograniczeń Unii Europejskiej oraz wycofywania pewnych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych z rynku, zgodnie z tzw. dyrektywą dotyczącą jednorazowego plastiku (SUP).
Kilka miesięcy temu prezydent Andrzej Duda zatwierdził nowelizację ustawy dotyczącej obowiązków przedsiębiorców z zakresu gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłaty produktowej. Celem tej ustawy jest ograniczenie używania jednorazowych przedmiotów z plastiku.
W ramach nowelizacji przewiduje się wprowadzenie obowiązku informowania konsumentów o szkodliwości wpływu na środowisko produktów jednorazowego użytku z plastiku. Ten obowiązek będzie obejmował czytelne oznakowanie na opakowaniach takich produktów jak podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne oraz kubki na napoje.
Działania te mają na celu podniesienie świadomości konsumentów dotyczącej wpływu jednorazowego plastiku na środowisko oraz zachęcenie do bardziej zrównoważonych wyborów produktów.
Kubki i wkładki higieniczne to nie wszystko!
W drugim akcie prawnym opracowanym przez Ministerstwo Klimatu przedstawiono szczegółowe stawki opłat produktowych dotyczących różnych rodzajów opakowań. Przykładowo, dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych przeznaczonych na napoje o pojemności do trzech litrów, obejmując ich zakrętki i wieczka, ustalono stawkę na poziomie 1 zł. Poniżej przedstawiamy pozostałe stawki:
Ministerstwo opublikowało również informacje dotyczące wysokości opłat mających pokryć koszty zagospodarowania odpadów generowanych przez produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Resort określił stawkę opłat za zebrane odpady na poziomie 10 groszy za każdy kilogram (dotyczy to różnych rodzajów opakowań, takich jak pojemniki na żywność, paczki i owijki wykonane z elastycznych materiałów zawierających żywność przeznaczoną do bezpośredniego spożycia, pojemniki na napoje o pojemności do trzech litrów, kubki na napoje, wraz z ich pokrywkami i wieczkami, oraz lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego).
Dodatkowo opłata w wysokości 1 grosza będzie doliczana za każdą sztukę wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne. Te środki mają na celu zmotywowanie do redukcji zużycia i właściwej utylizacji produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, wpisując się w globalne działania na rzecz ochrony środowiska i zmniejszenia ilości odpadów.