Pielęgniarka zdradziła 5 rzeczy, których ludzie najbardziej żałują przed śmiercią. Daje do myślenia
Lista 5 rzeczy, których ludzie żałują przed śmiercią
Bronnie Ware była zwykłą pielęgniarką, która opiekowała się pacjentami i wielu z nich towarzyszyła na łożu śmierci. Te doświadczenia tak mocno na nią wpłynęły, że została pisarką i mówczynią motywacyjną. A najbardziej zainspirowały ją rozmowy z pacjentami, którzy zwierzali się jej z tego, czego najbardziej żałują przed śmiercią.
Na podstawie tych rozmów kobieta napisała książkę i zebrała listę 5 rzeczy, którą ich pacjenci najczęściej wymieniali. Książka nosi tytuł "The Top Five Regrets of the Dying – A Life Transformed by the Dearly Departing", ale najpierw był blog o tym samym tytule.
Jak podaje "The Guardian", sam post, w którym autorka wymieniła tytułowe 5 rzeczy, został udostępniony i przeczytany przez ponad 8 milionów osób!
Oto lista, którą każdy człowiek powinien znać na pamięć. Ludzie, którzy wiedzieli, że ich życie dobiega ku końcowi najczęściej wyrażali żal w następujących kwestiach:
1. Żałuję, że nie miałem odwagi żyć tak jak chcę, dla siebie, a nie życiem, jakiego oczekiwali ode mnie inni
Ludzie często wspominają, że pozwolili na to, aby ich decyzje życiowe były kształtowane przez innych, co przyniosło im poczucie niespełnienia.
2. Żałuję, że pracowałem zbyt ciężko
Druga z tych pozycji jest najczęściej wymienianą w przypadku mężczyzn, jednak to zbiorcze wypowiedzi obu płci pozwoliły pierwszemu z żali zyskać miano lidera. W szczególności mężczyźni żałowali spędzania zbyt dużej ilości czasu w pracy, kosztem czasu dla rodziny i przyjaciół.
3. Żałuję, że nie miałem odwagi wyznać swoich uczuć
Obawa przed konfliktem czy odrzuceniem często powodowała, że ludzie tłumili swoje uczucia, co prowadziło do poczucia goryczy i żalu.
4. Chciałbym pozostać w kontakcie z moimi przyjaciółmi
Wielu pacjentów Ware wspominało, że poświęcili relacje na rzecz innych priorytetów, co ostatecznie pozbawiło ich wsparcia i przyjaźni w późniejszych latach.
5. Żałuję, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwszym
Wielu z nich żałowało, że trwali w sztywnych schematach i nie pozwolili sobie na radość, czerpiąc z życia pełnymi garściami. Co ciekawe, doświadczenie byłej pielęgniarki stało się inspiracją dla badań przeprowadzonych w 2018 roku przez Shai Davidai i Thomasa Gilovicha. Ich wyniki były bardzo zbliżone, a wnioski podobne.
Okazało się, że ludzie mówiąc o tym, czego żałują, nie wskazują na konkretne zachowania, czynności (jak np. niezdecydowanie się na sport ekstremalny), życie intymne czy zawodowe.
Częściej skupiają się na ogólnych "ideałach" – winią się za to, że nie spełnili swoich marzeń czy też nie wykorzystali w pełni swojego potencjału. Głównie żałują czasu i uwagi, których im zabrakło dla bliskich.