Lidl wycofuje popularny produkt. Wykryto w nim rakotwórczą substancję

redakcja Topnewsy
08 października 2024, 14:29 • 1 minuta czytania
Lidl Polska opublikował komunikat o wycofaniu popularnego artykułu spożywczego. Chodzi o mąkę wyprodukowaną przez polską firmę. Badania wykazały w niej przekroczenie dopuszczalnego poziomu ochratoksyny A.
Lidl wycofuje ze swoich sklepów produkt, w którym wykryto niedozwolone ilości rakotwórczej substancji. Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Lidl Polska wycofał ze sprzedaży w swoich sklepach mąkę żytnią chlebową produkowaną przez firmę Gdańskie Młyny.


Mąka była dostępna w sklepach Lidl w całej Polsce. Ci, którzy ją kupili, mogą dokonać zwrotu w każdej placówce, bez okazywania paragonu.

"Zwrot towaru dotyczy wyłącznie produktu Gdańskie Młyny - Mąka żytnia typ 720 chlebowa 1 kg z datą minimalnej trwałości 11.2024 o numerach partii: 31485/24, 31492/24, 31495/24, wyprodukowanego przez Gdańskie Młyny – Sp. z o.o. Wszystkie inne produkty wyprodukowane przez Gdańskie Młyny – Sp. z o.o. nie są objęte wycofaniem" – przekazała sieć na swojej stronie internetowej.

Ochratoksyna A (OTA) – czy jest niebezpieczna dla zdrowia?

To mykotoksyna produkowana przez różne gatunki grzybów, w szczególności przez Aspergillus i Penicillium, które mogą rozwijać się na produktach roślinnych, w tym na zbożach, takich jak pszenica, jęczmień czy kukurydza, a tym samym na produktach spożywczych takich jak mąka. Jest jedną z bardziej powszechnych mykotoksyn i stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Badania na zwierzętach wykazały, że OTA może powodować rozwój raka nerki oraz nowotworów innych organów.

Spożycie OTA może prowadzić do przewlekłych chorób nerek, a u zwierząt powodować nawet ich niewydolność.

Przykłady skażenia mąki ochratoksyną A:

Zboża takie jak pszenica, z której produkowana jest mąka, mogą być zakażone grzybami produkującymi OTA już na etapie zbiorów lub magazynowania. Zanieczyszczona pszenica może prowadzić do skażenia całej partii mąki.

Podobne zagrożenie dotyczy innych zbóż, takich jak kukurydza, która jest również często używana do produkcji mąki. Zboża uprawiane w niekorzystnych warunkach klimatycznych (wysoka wilgotność, niska temperatura) są bardziej podatne na rozwój pleśni, w tym pleśni produkujących ochratoksynę A.