Do czego służy podkładka w paczce z mięsem? Mało kto wie, o co naprawdę chodzi

redakcja Topnewsy
18 sierpnia 2024, 07:48 • 1 minuta czytania
Może nigdy nie zwróciłeś większej uwagi na tę rzecz, co nie oznacza, że jej nie widziałeś. Mowa o podkładce, która znajduje się w każdej paczce z mięsem z marketu. Nierzadko wrzucając mięso na patelnię czy do garnka można niechcący wrzucić także przemoczoną wkładkę. O co właściwie chodzi? Nie tylko o względy estetyczne.
Zakupy – do czego służy podkładka w paczce z mięsem? Ma trzy funkcje Fot. 123 rf/zdjęcie seryjne
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Do czego służy podkładka w paczce z mięsem?

Jeśli nie kupujemy mięsa na wagę na specjalnym stoisku, to do wyboru mamy jeszcze mięso zapakowane w plastikowe pudełka. Chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać, to pod mięsem znajduje się jeszcze specjalna podkładka, niektórzy nazywają ją kartką lub chusteczką.


Jest cienka i składa się zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub chłonnej celulozy. Zawsze jest wilgotna od mięsa. Już po tym można się domyślić, że jest umieszczana przy mięsie nie bez przyczyny, ale nie tylko w jednym celu. Można powiedzieć, że podkładka pod mięsem ma trzy różne zastosowania.

1. Zwalczanie wilgoci. W paczce mięso narażone jest na wilgoć, a zadaniem podkładki jest ją wchłaniać, co zapewnia mięsu świeżość na dłużej.

2. Zapobieganie mnożenia się bakterii. Z mięsa wydobywa się ciecz, a w niej znajdują się różne drobnoustroje. Dzięki podkładce wzrasta też poziom higieny – płyn z mięsa nie wyleje nam się po całej kuchni, gdy będziemy je otwierać.

3. Estetyka. Nie można też bagatelizować strony reklamowej. Klienci chętniej kupią mięso, które wygląda na świeże, czyste i apetyczne, a nie takie skąpane w sokach i krwi.

Czy myć mięso po wyjęciu z paczki? Wiele osób zastanawia się czy po otworzeniu paczki z mięsem należy je umyć i wiele popełnia ten niebezpieczny dla zdrowia błąd. Okazuje się bowiem, że surowego mięsa po wyjęciu z paczki w ogóle nie powinniśmy myć.

Obróbka termiczna zabije bowiem wszelkie bakterie. A co robimy myjąc je w zlewie? Rozpryskujemy bakterie po całej kuchni bez możliwości tak łatwego ich usunięcia.