Do dramatycznych wydarzeń doszło we włoskim Palermo na Sycylii. 20-letnia turystka z Polski trafiła z poważnymi obrażeniami do szpitala w Palermo. Elektroniczny papieros eksplodował jej w ustach.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
20-latka była na wakacjach w Palermo na Sycylii. Trafiła do szpitala z obrażeniami twarzy po tym, jak w ustach eksplodował jej elektroniczny papieros. O sprawie informują włoskie media.
Wybuch prawdopodobnie spowodowało zwarcie baterii e-papierosa. Do zdarzenia doszło, gdy 20-latka siedziała na ławce ze swoim partnerem – podała agencja Ansa. Świadkami dramatycznego zdarzenia byli właściciele pobliskiej restauracji. Wezwali pomoc.
Karetka przewiozła Polkę do szpitala. Lekarze informują, że kobieta wymaga dalszych badań i obserwacji.
Kiedy dochodzi do eksplozji e-papierosów?
Na niebezpieczeństwa związane z paleniem e-papierosów od lat zwracają uwagę eksperci.
E-papierosy mogą ulegać awariom, prowadząc do nagłych eksplozji. Najczęściej zdarza się to z powodu problemów z bateriami, zwłaszcza litowo-jonowymi.
W przypadku eksplozji użytkownicy mogą doznać poważnych obrażeń twarzy, w tym oparzeń, ran szarpanych, a nawet złamań kości.
W wyniku eksplozji istnieje ryzyko utraty zębów. Siła wybuchu może spowodować, że urządzenie uderzy w twarz, co prowadzi do uszkodzenia jamy ustnej.
Najczęstszą przyczyną eksplozji jest uszkodzenie baterii. Te mogą się przegrzewać. Niebezpieczne może być też użycie niewłaściwej ładowarki czy pozostawienie urządzenia naładowanego zbyt długo.
Standardów bezpieczeństwa nie spełniają też tanie, niesprawdzone urządzenia. Dodajmy, że rynki e-papierosów są słabo regulowane, co zwiększa ryzyko kupna wadliwych produktów.
Eksperci: E-papierosy mogą być niebezpieczne
Specjaliści w dziedzinie elektronicznych papierosów wskazują na zagrożenia związane z bateriami litowo-jonowymi, które mogą się przegrzewać i wybuchać, jeśli nie są używane lub ładowane zgodnie z zaleceniami.
Ponadto eksperci wskazują też, że wciąż brak wyczerpujących badań, które pokazują długoterminowe skutki palenia e-papierosów. Te uchodzą co prawda za lepszą alternatywę dla tradycyjnych papierosów, ale ostatecznych dowodów brak.