Jesienna aura dała nam się we znaki. Weekend był znów owocny dla amatorów grzybobrania, a kolejne ulewy zwiastują następny wysyp podgrzybków i maślaków, a może borowików. A co pogoda szykuje nam do końca października? Szykuje się spore zaskoczenie.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W nowym tygodniu poczujemy zarówno przymrozki, ale i babie lato, czyli złotą polską jesień. Warto zauważyć, że pomimo dojmującego chłodu, na co wpływają deszcze i wiatr, anomalia temperatury w najbliższych tygodniach będzie powyżej normy wieloletniej.
Od środy Polska znajdzie się przez kilka dni w zasięgu silnego antycyklonu, który będzie na ogół pogodny. Pojawią się jednak przymrozki oraz nocne i poranne mgły.
Nowy tydzień (14-21 października) zacznie się dość niską temperaturą poniżej 15 stopni Celsjusza. W okolicach drugiej połowy tygodnia zacznie się jednak konsekwentny wzrost temperatury. Na termometrach będzie blisko 20 kresek powyżej zera – podają Fani Pogody. To oczywiście wysokie wartości jak na drugą połowę października i późną już fazę jesieni.
Temperatura powinna osiągnąć 15-19 stopni Celsjusza, a na południu Polski może nawet przekroczyć 20 stopni. Fani Pogody zwracają uwagę, że te wartości mogą być zaniżone i niedoszacowane.
Jednak w nowym tygodniu nie zabraknie przymrozków, nie tylko przy gruncie. Temperatura, choć powyżej normy wieloletniej, będzie charakterystyczna dla jesieni termicznej. Największa dodatnia anomalia temperatury powietrza wystąpi w pasie centralnym, północnym i zachodnim. Nieco mniejsza będzie na wschodzie i południowym wschodzie.
W poniedziałek (14 października) powinno padać w pasie dzielnic północnych, a miejscami również w pasie północno-wschodnim. We wtorek przelotny deszcz będzie możliwy w pasie wschodnim, centralnym oraz północnym. W okolicach środy 16 października Polska dostanie się pod wpływ wyżu.
Model ECMWF pokazuje, że do 19-20 października w Polsce będzie suchy okres synoptyczny. Po wschodzie słońca na ogół będzie się wypogadzać. W ten sposób możemy się doczekać pięknej dla oka jesieni.
Październik jest więc na dobrej drodze, by zapisać się powyżej normy wieloletniej temperatury. Anomalia ta nie będzie tak wysoka jak we wrześniu, ale to już kolejny miesiąc w 2024 roku z serii wartości powyżej normy wieloletniej.
Przyszły tydzień (21-27 października) zapowiada się w południowej, centralnej i wschodniej Polsce z ujemna anomalią opadów atmosferycznych. W normie opadowej będzie za to przełom 2 i 3 dekady miesiąca na zachodzie. W północnej części kraju modele widzą sumy opadowe nieco powyżej normy wieloletniej.