Pogoda zaskoczy w weekend. Słońce to nie wszystko, trzeba być gotowym na jedną rzecz
redakcja Topnewsy
20 września 2024, 15:10·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 września 2024, 15:10
Ci, którzy planują wypad na weekend, mogą być zaskoczeni pogodą. W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z powodziami w południowej Polsce. Jednak najbliższe dni zapowiadają się słonecznie, ze wskazaniem na wczesną jesień. Bo noce będą już znacznie chłodniejsze.
Reklama.
Reklama.
Synoptycy są zgodni. Weekend 21-22 września zapowiada się pogodnie, bez deszczów, z temperaturami powyżej 20 stopni, niezależnie od części Polski.
– Polska znajduje się pod wpływem pogodnego wyżu Serkan znad Skandynawii, w umiarkowanie suchym i ciepłym powietrzu polarnym – przekazała synoptyk tvnmeteo.pl, Arleta Unton-Pyziołek.
Podobne są przewidywania meteorologów z IMGW, którzy wskazują, że nadchodzący weekend będzie doskonały na rower, spacer czy piknik. Warto jednak przygotować się na chłodniejsze noce.
Jaka pogoda w sobotę 21 września?
Na większości obszaru Polski będzie słonecznie z niewielkim zachmurzeniem. Temperatura maksymalna sięgnie 19 stopni nad morzem i w górach, a nawet 25 stopni na północy.
Osoby przebywające w górach powinny być jednak przygotowane na przymrozki, zwłaszcza w nocy i nad ranem. Lokalnie temperatura spadnie nawet do 1 stopnia, przy gruncie może być nawet -1.
W niedzielę będzie równie ciepło i przyjemnie, co w sobotę. Temperatury maksymalne wyniosą od -19 stopni nad morzem i w górach, do 24 w pozostałych częściach Polski.
Tego dnia nad Bałtykiem będą jednak możliwe przelotne, słabe opady deszczu. Na południowym wschodzie temperatura w nocy może spaść do 8 stopni, a w rejonach podgórskich nawet do 5 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.
Jaka pogoda w listopadzie? Kiedy śnieg i mróz?
W Top Newsach informowaliśmy też o pogodzie w prognozie długoterminowej. Już wiadomo, jaki może być listopad 2024.
Wiadomo, że trochę wróżenie z fusów, jednak na podstawie modelów klimatycznych można przewidywać ogólne trendy pogodowe. Serwis fanipogody.pl prześwietlił amerykańskie dane dotyczące tego, co ma się wydarzyć w Europie za kilka tygodni. Jakie wnioski?
"Najczęściej aurę kształtować będą ośrodki wysokiego ciśnienia, Aczkolwiek okresami możliwa jest wędrówka niżów znad basenu Morza Śródziemnego oraz z zachodu Europy z dużą ilością wilgoci i opadów i możliwymi atakami zimy" – czytamy w artykule.
Wyże mogą się gromadzić nad naszą częścią Europy, co będzie powodować z kolei napływ chłodnego powietrza do Polski, "nawet o cechach arktycznych morskich". Takie okresy mają występować dłużej niż w październiku.
"Dodatkowo jesień termiczna ma się umacniać w kierunku termicznego przedzimia. Jednak okresami może zapanować zima termiczna. Szczególnie w drugiej części miesiąca. Dodatkowo przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą być częstsze niż w październiku. Jednak możliwy jest mróz i to dwucyfrowy. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń podczas wyżowej pogody" – informują fanipogody.pl.