Noszenie maseczek w sklepach czy autobusach to rzecz, którą już dawno wyparliśmy z pamięci i nie chcielibyśmy do tego wracać. Tymczasem znów wzrasta fala zachorowań na Covid-19, a w październiku ma być ich jeszcze więcej. Stąd w rządzie już prowadzone są rozmowy dotyczące m.in. powrotu obowiązku noszenia maseczek.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W Polsce mamy obecnie falę zachorowań nowymi wariantami koronawirusa SARS-CoV-2 pod niewinną nazwą FLiRT (m.in. KP.2, który w kwietniu odpowiadał za ok.25 proc. wszystkich infekcji w USA). Warianty są częścią rodziny omicronów.
Zakażenie ma objawy grypopodobne (kaszel i katar, gorączka, ból gardła, ból i osłabienie mięśni), ale na szczęście u większości pacjentów przebieg choroby jest łagodny. Dalej może być śmiertelnie groźny dla osób starszych i obciążonych innymi poważnymi schorzeniami.
– W poniedziałek odnotowano 1603 przypadki. 2620 testów, dwie osoby zmarły. To są oficjalne dane. Na pewno tę liczbę należy pomnożyć przez 10, może 15. Czyli mamy około 20 tysięcy zakażeń dziennie – powiedział w programie "Gość Wydarzeń" dr Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Rośnie fala zakażeń koronawirusem z wariantów FLiRT. Główny Inspektor Sanitarny zalecił powrót maseczek
Dlatego w Ministerstwie Zdrowia zorganizowano poświęcone temu spotkanie. Był na nim konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski, przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, a także Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.
Cytowany przez PAP dr Grzesiowski przyznał, że trudno obecnie oszacować dokładną liczbę chorych, bo nie ma już tak masowych testów, jak w czasie pandemii (raporty oparte są praktycznie na danych ze szpitali i od lekarzy, bo nie ma rejestru testów indywidualnych). Zaznaczył jednak, że na pewno "trend jest rosnący" i pojawiają się pierwsze przypadki śmiertelne, o czym była już mowa wcześniej.
Wzrost liczby zachorowań dopiero jednak przed nami: ma to się wydarzyć w drugiej połowie października, czyli po powrocie uczniów i studentów z wakacji. "W związku z tym musimy się liczyć z tym, że zachorowań będzie więcej wśród osób młodych" – przyznał szef GIS. Do tego dochodzi jeszcze tradycyjna grypa i wirus RSV. Stąd rozważany jest powrót maseczek.
Koronawirus stale ewoluuje, ale eksperci ds. zdrowia nadal podtrzymują, że szczepienia, terminowe przeprowadzanie testów, stosowanie maseczek ochronnych na usta i nos, mycie rąk, a także unikanie zatłoczonych pomieszczeń to kluczowe środki zapobiegawcze.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19, ale też grypy, czy RSV, będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, czy dezynfekcję powierzchni. Będziemy bardzo mocno namawiać do tego, żeby testować szerzej, by osoby chore były wykrywane, diagnozowane i miały również zalecenia domowej izolacji, po prostu pozostania w domu