To niestety ciąg dalszy dramatycznych wydarzeń w tej rodzinie. Profesor Michał Zembala stracił w maju syna. Wszystko ujawnił we wpisie 26 czerwca. Nieprzypadkowo, bo tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Profesor Michał Zembala to specjalista chirurgii serca i naczyń. Leczy chorych z ciężką niewydolnością serca. Wykonuje zabiegi transplantacji serca czy wszczepiania sztucznych komór serca. Mierzy się obecnie z wielką tragedią, jaką jest dla niego śmierć syna.
Prof. Zembala ujawnił to 26 czerwca, gdy przypada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Jak się okazało, syn, Mateusz Zembala, przegrał walkę z uzależnieniem od narkotyków. Zmarł około miesiąca wcześniej, pod koniec maja.
Czytaj także: Prof. Zembala: "Nie wiem, czy stojący dziś w niebie ojciec jest z tego wszystkiego zadowolony"
Profesor Zembala zamieścił wpis w portalu LinkedIn. "Pamiętam dni, gdy po skończonym zabiegu biegałem po ulicach Katowic, szukając go w melinach i zakątkach bram. Pamiętam dni, te nieliczne, gdy zjawił się w domu z tym samym uśmiechem, rozmawiając z 15 lat młodszą siostrą. Pamiętam dni, gdy wiozłem go na SOR z prośbą, by tam pozostał" – napisał.
W poruszającym poście Zembala wspominał o długich godzinach rozmów z synem. "Spędziłem godziny na rozmowie z nim, z ludźmi mu bliskimi. Przekonywałem, prosiłem, zawsze dawałem nadzieję" – pisał.
Przypomnijmy, że dwa lata temu Michal Zembala stracił ojca, jednego z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Marian Zembala od 1993 roku stał na czele Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wraz ze Zbigniewem Religą należał do zespołu, który przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w Polsce.
W 2001 roku prof. Zembala dokonał jako pierwszy w Polsce przeszczepu płuco-serca. Dokonał też skutecznego zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W 2011 roku został przewodniczącym rady naukowej przy ministrze zdrowia oraz krajowym konsultantem w dziedzinie kardiochirurgii.
Czytaj także: Podano przyczynę zgonu prof. Mariana Zembali. Wiadomo, czy do śmierci przyczyniły się osoby trzecieMarian Zembala zmarł w 2021 roku. Jego śmierć była bardzo głośna. Biegli po przeprowadzeniu sekcję zwłok potwierdzili, że przyczyną śmierci było utonięcie. Ciało byłego ministra zdrowia odnaleziono bowiem w basenie. Wiele wskazywało wówczas, że przyczyną śmierci mogło być samobójstwo, a biegli wstępnie wykluczyli udział osób trzecich.
Śmierć byłego ministra zdrowia wywołała poruszenie nie tylko w środowisku lekarskim, ale także na scenie politycznej. "Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci" – przekazał ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski. "Nestor polskiej kardiologii, człowiek wielkiego serca. Miałem zaszczyt czerpać z jego rad" – dodał premier Mateusz Morawiecki.
***
Znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze?
– Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00
– Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22
– Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
– Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.