Agata Kurzela dostała Dezeen Awards w Abu Dabi za projekt budynkow rządowych.
Agata Kurzela dostała Dezeen Awards w Abu Dabi za projekt budynkow rządowych. Fot. Instagram / Agata Kurzela
Reklama.

Agata Kurzela to polska architektka, która po ukończeniu studiów w 2005 roku pracowała w Londynie i Paryżu. Następnie miała swój udział w dużych inwestycjach w w tym metropoliach. Brała między innymi udział w pracach zespołu projektującego centrum handlowe na lotnisku Charlesa de Gaulle'a w stolicy Francji. Agata Kurzela dostała nagrodę Dezeen Awards 2023 za projekt wnętrz jednego z budynków rządowych w Abu Zabi. To międzynarodowy konkurs nagradzający architektów i designerów z całego świata.

Organizatorem Dezeen Awards 2023 jest prestiżowy branżowy serwis "Dezeen". Pracownia Agata Kurzela Studio dostała nagrodę w kategorii "Duże przestrzenie biurowe". Założycielką pracowni jest Polka. Kurzela wraz z zespołem opracowała projekt przebudowy przestrzeni biurowych należących do rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Chodzi o biura, w których powstają projekty dotyczące dużych inwestycji publicznych. Znajdują się na najwyższym piętrze dużego budynku dawnego Klubu Oficerów ZEA, który w latach 80. zaprojektował Roger Taillibert. W nowych przestrzeniach znajdą się biura, pracownie projektowe, konferencyjne, wystawowe i modlitewne. "Skupiliśmy się na czystości przestrzeni, dotychczas niewykorzystanej ze względu na niewygodną formę, kiepską klimatyzację, zniszczenia i słabą akustykę" – czytamy na stronie internetowej Agaty Kurzeli.

Nowe rozwiązania zawierają efektownie wyglądające połączenie naturalnego kamienia, metalu i drewna. Większość pozyskano z lokalnych źródeł. Jednak nastąpił też ukłon w stronę sztuki ludowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poduszki uszyli tamtejsi twórcy przy użyciu tradycyjnej techniki o nazwie sadu. W ramach projektu wykorzystano też cienkie wstęgi LED, które przecinają przestrzeń nad głowami przechodzących – czytamy. A to dlatego, że zainstalowanie oświetlenia w tym miejscu okazało się niemożliwe.

Niektórych może też zainteresować ukrycie klimatyzatorów, na przykład w sali wystawowej w filarach pokrytych ażurowymi panelami z drewna.