Zmiany w sprzedaży przez internet. Skarbówka będzie mogła kontrolować powyżej 30 transakcji.
Zmiany w sprzedaży przez internet. Skarbówka będzie mogła kontrolować powyżej 30 transakcji. Fot. 123RF / zdjęcie seryjne
Reklama.

We wtorek (9 kwietnia) rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Minister finansów Andrzej Domański wyjaśnił, że urzędy skarbowe nie będą prowadzić nadmiernego nadzoru nad osobami sprzedającymi w internecie. Przyznał, że dopiero po przekroczeniu 30 transakcji w ciągu roku monitorowanie transakcji zostanie uruchomione, a wtedy zostaną one zgłoszone.

– Dementuję. Mówimy tylko o transakcjach sprzedaży w internecie dla podmiotów, które mają powyżej 30 takich transakcji sprzedaży w trakcie roku. Wtedy transakcje zostaną zaraportowane – powiedział Andrzej Domański w Radiu Zet.

Minister finansów wyjaśnił, że wprowadzenie takich przepisów wynika z dyrektywy unijnej, do której wdrożenia Polska była zobowiązana od 1 stycznia 2023 roku. – Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył – przyznał Domański.

Minister finansów dodał, że to nowe zobowiązanie nałożone na platformy internetowe i "stanowi odpowiedź na to, że znacząca część sprzedaży detalicznej przesunęła się do internetu".  Argumentował, że resort finansów musi walczyć z nieuczciwą konkurencją w internecie. – Żadnej inwigilacji kupujących w internecie nie będzie. Mówimy o obowiązku raportowania transakcji sprzedaży – zapewnił. Przekonywał, że w internecie rośnie szara strefa i to problem dla budżetu, gdyż "podmioty handlujące w internecie nie płacą podatków". Ocenił, że to przejaw nieuczciwej konkurencji.

O co chodzi w ustawie o wymianie informacji podatkowej z innymi państwami?

Czytaj także:

Ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform.

"Co ważne, drobni i okazjonalni sprzedawcy towarów, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju, a łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tys. euro są wyłączeni z corocznego raportowania przez operatorów platform cyfrowych do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Nowe przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad opodatkowania osób sprzedających w Internecie" – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów. W komunikacie wymieniono, że ustawowy obowiązek gromadzenia i przekazywania informacjo o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem platform, ma dotyczyć takich podmiotów jak:

  • internetowe platformy e-handlu;
  • platformy rezerwacji noclegów;
  • platformy najmu środków transportu;
  • platformy służące zamawianiu przejazdów samochodem.