Marek Belka ocenił przeszukanie w domu Zbigniewa Ziobry przeprowadzone przez ABW.
Marek Belka ocenił przeszukanie w domu Zbigniewa Ziobry przeprowadzone przez ABW. Fot. Paweł Wodzyński / East News
Reklama.

Jak się później okazało, akcja była prowadzona w 25 miejscach w całej Polsce. Marek Belka, były premier w latach 2003-1004, krótko ocenił działania ABW wobec Zbigniewa Ziobry w jego domu w Jeruzalu.

"Zdecydowanie lepiej, kiedy do drzwi mieszkania puka prawdziwe prawo i sprawiedliwość niż, kiedy bez pytania, i po kryjomu wchodzi do niego Prawo i Sprawiedliwość" – napisał enigmatycznie Belka.

Można jednak domyślać się, że był premier i szef NBP jest krytyczny wobec poprzedników rządu Donalda Tuska, w tym Zbigniewa Ziobry. Być może chodzi o spektakularne akcje jeszcze w czasie poprzednich rządów PiS, na przykład działania zakończone śmiercią Barbary Blidy w 2007 roku.

Giertych o powrocie Ziobry i przeszukaniu w jego domu. Zapowiedział, co go czeka

Roman Giertych, który jest znany z krytyki Ziobry i całego obozu PiS, kąśliwie ocenił powrót polityka Suwerennej Polski na platformie X. Zrobił to w swoim stylu, nie stroniąc od ironii i złośliwości.

"Witaj Zbyszku! Dobrze cię widzieć w kraju. Mam nadzieję, że pojawisz się w Sejmie za dwa tygodnie. Niewykluczone, że jeden punkt porządku obrad może cię bardzo zainteresować…" – napisał Giertych, nawiązując jako szef zespołu rozliczeń ds. rządów PiS do przyszłych działań koalicji rządzącej.

Czytaj także:

Przypomnijmy, wielką akcję służb przeprowadzono we wtorek 26 marca. Jak przekazała w krótkim komunikacie Prokuratura Krajowa, wyjaśniając akcję w domach polityków, "na polecenie prokuratorów z zespołu śledczego ds. Funduszu Sprawiedliwości przeprowadzane są dziś przeszukania w różnych miejscach na terenie kraju. Czynności nadal trwają. Ich celem jest zabezpieczanie dowodów, w tym między innymi dokumentacji dotyczącej FS".

Czytaj także: ABW w domu Ziobry, ale... właściwie po co? Rzecznik służb specjalnych wyjaśnia Śledczy mają działać na polecenie prokuratora krajowego. W operacji uczestniczą członkowie tzw. "zespołu drugiego" w prokuraturze, pod przewodnictwem Marzeny Kowalskiej.

Komórka zajmuje się wyjaśnianiem wątpliwości dotyczących wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości, który miałby pomóc ofiarom przestępstw.

Czytaj także:

– 26 marca 2024 r. na terenie całego kraju funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego realizują czynności zatrzymania osób oraz przeszukania kilkudziesięciu miejsc zamieszkania osób fizycznych i siedzib podmiotów gospodarczych. Przedmiotowe czynności zlecone zostały w ramach wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez śledczych z Prokuratury Krajoiwej w Warszawie dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych - tj. czynów z art. 231 § 1 i 2 k.k – powiedział w rozmowie z RMF FM Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.